Työsopimuksen irtisanominen, purkaminen ja muu päättäminen -seminaari 12.-13.12. on seitsemänjaksoisen Työsuhdeasioiden erikoistumisohjelman  viimeinen jakso. Jakso toimii myös itsenäisenä seminaarina eikä edellytä osallistumista koko seminaarisarjaan.

Seminaarijaksolla käsitellään muun muassa seuraavia teemoja:

1.päivä:

 • Henkilöön liittyvä peruste ja kollektiiviperuste
 • Mitä kaikkea työnantajalta edellytetään ennen irtisaomista?
 • Varoitus
 • Muu työ
 • Koulutus
 • Kuuleminen
 • YT
 • Ilmoituksen toimittaminen, irtisanomisajan alkaminen ja laskeminen, velvoitteet sen aikana.

2.päivä:

 • Työoikeudellisten riitojen prosessit – mitä, missä, milloin?
 • Saatavien vanhentuminen ja kanneajat
 • Riidat ja rikokset
 • Käräjäoikeus vai työtuomioistuin? Sovittelu?
 • Lausunnon antajat.

Seminaarin puheenjohtajana toimii OTT, työ- ja sosiaalioikeuden dosentti Jaana Paanetoja.

Työsuhdeasioiden erikoistumisohjelma 2017 on suunniteltu työelämän tarpeita ja sen työoikeudellisia vaatimuksia ajatellen. Koulutusohjelmassa lähestytään työsuhdejuridiikan eri osa-alueita työpaikalla esiintyvistä ilmiöistä käsin. Koulutusohjelma antaa valmiuksia käytännön työhön ja auttaaratkaisemaan työelämässä esille tulevia ongelmia. Se tarjoaa syvällisempää tietoa niille, jotka haluat erikoistua työoikeuteen.

Kenelle?

Ohjelma soveltuu erityisesti henkilöstöalan asiantuntijoille, johdolle, esimiehille ja luottamusmiehille.

Syvennä osaamistasi kirjallisilla töillä

Koulutuskokonaisuuden aikana on mahdollista syventää osaamistaan myös vapaaehtoisilla kirjallisilla töillä (enintään 2/osallistuja/koko koulutusohjelma). Aiheet on valittu pitäen silmällä ajankohtaisia työelämän asioita. Mukana on myös perinteisempiä kysymyksiä, joita kuitenkin tarkastellaan osittain aiempaa poikkeavasta näkökulmasta.

Tervetuloa mukaan erikoistumisohjelman seminaarijaksolle tai koko seminaarisarjaan!

Seminaarin ohjelma

Ohjelmaa valmistellaan parhaillaan.

Seminaarin hinta

Yksityinen sektori

Seminaari

Hinta:

1090 €

Julkinen sektori tai Lakimiesliiton jäsen

Seminaari

Hinta:

817,50 €

Hintoihin lisätään alv 24 %.

Ilmoittaudu