Huippusuosittu, viisiosainen kokonaisuus EU:n tietosuoja-asetuksen vaatimuksista ja tietosuojavastaavan tehtävistä!


Tietosuojavastaavan koulutusohjelman seminaareihin osallistuvat saavat osallistumisestaan IAPP:n myöntämien sertifikaattien krediittejä.

 

 

Organisaation on vastattava hyvän tiedonhallintatavan ja muuttuvan lainsäädännön vaatimuksiin. EU:n uusi tietosuoja-asetus, jota on sovellettava 25.5.2018 alkaen, päivittää ja uudistaa periaatteita, joilla taataan oikeus henkilötietojen suojaan. Tietosuojatakeet (Privacy by Desing ja Privacy by Default) on otettava huomioon laajasti organisaation toiminnassa ja kehittämisessä.

Tietosuojavastaavalla on tärkeä rooli neuvonantajana ja mahdollistajana!

Asetus on hyvin laaja kokonaisuus, jota ei yhdessä seminaaripäivässä pysty käsittelemään. Olemme koonneet olennaiset tiedot asetuksen vaatimuksista ja tietosuojavastaavan tehtäväkentästä koulutuskokonaisuudeksi, jotta voit päivittää tietosi ajan tasalle!

Koulutusohjelma etenee tiedon elinkaarimallin mukaisesti henkilötietojen käsittelyn suunnittelusta tietojen suojaukseen ja sisäisten ohjeistusten ja koulutusten laatimisesta tietojen auditointiin ja sieltä edelleen tietojen luovutukseen saakka. Ohjelmassa tehdään myös käytännön harjoituksia, esimerkiksi miten tehdä tietosuojaa koskeva vaikutusten arviointi käytännössä (Privacy Impact Assessment). Koulutusohjelman osallistujilla on myös ainutlaatuinen mahdollisuus verkostoitumiseen muiden tietosuojavastaavien ja tietosuojan ammattilaisten kesken.

Koulutusohjelma on suunniteltu kaikille tietosuojavastaavan tehtäväkentästä ja uudistuvasta tietosuojasääntelystä kiinnostuneille koulutustaustasta ja tehtävästä riippumatta. Yksittäiset seminaarit toimivat myös itsenäisinä kokonaisuuksina.

1. Uudistuva tietosuojasääntely – toimijoiden roolit ja vastuut 22.11.2016
2. Tietosuoja ja tietoturva 17.1.2017
3. Tietojen käsittely – lainmukaisuus, vastuut, riskit ja suojaus 14.-15.3.2017
4. Tietojen luovutus ja kaupallinen hyödyntäminen 9.5.2017
5. Tietojen käsittelyn ohjeistus, omavalvonta ja raportointi 29.8.2017

Koulutusohjelma toteutetaan alan parhaiden asiantuntijoiden voimin. Suunnittelusta vastaavat:

Tietosuojavaltuutettu Reijo Aarnio, Tietosuojavaltuutetun toimisto
Tietosuojavastaava Helena Eronen, Kuopion yliopistollinen sairaala
Global Privacy Counsel Oskari Rovamo, Nokia Oyj
Professori Ahti Saarenpää, Lapin yliopisto
Asianajaja Eija Warma, Asianajotoimisto Castrén & Snellman Oy

Luennoitsijoina toimivat tietosuojakysymysten parissa vuosia työskennelleet asiantuntijat, muun muassa:

Tietosuojavastaava Ari Andreasson, Tampereen kaupunki
Asianajaja, PhD Pessi Honkasalo, Asianajotoimisto Krogerus Oy
Senior Consultant, CIPP/E, CIPM Sanna Kuikka, Nixu Oy
Senior Legal Counsel Kai Kuohuva, Tieto Oyj
Senior Legal Counsel Leena Kuusniemi, Rovio Entertainment Oy
Ylitarkastaja Hanna Lankinen, Tietosuojavaltuutetun toimisto
Asianajaja Jukka Lång, Dittmar & Indrenius Asianajotoimisto Oy
Chief Technology Officer Tomi Mikkonen, Privaon Oy
Kyberturvallisuuskeskuksen apulaisjohtaja Jarkko Saarimäki, Viestintävirasto
Manager (IPR & Privacy) Hannes Saarinen, F-Secure Corporation
Privacy Manager Laura Tarhonen, Sanoma Oyj
Manager, Risk Management Services Harri Vilander, Nixu Oy

Osallistu keskusteluun ja jaa kokemuksia #tietosuojavastaava @Lakikoulutus

Vuoden idea -palkittu, asianajaja Eija Warma oli mukana käynnistämässä Tietosuojavastaavan koulutusohjelmaa. Hänelle tietosuoja on iloinen asia. ”Tietosuojasääntelyn tavoitteena on pelisääntöjen luominen”, kertoo Eija Warma haastattelussa. Katso koko haastattelu alta.

 

 

Koulutusohjelman hinta

Koko ohjelma 3 650 e + alv 24 %, Lakimiesliiton jäsenhinta ja julkisen sektorin hinta 3 100 e + alv 24 %. Koulutusohjelman hinnasta ei myönnetä muita alennuksia.

Koulutusohjelman hintaan sisältyy syyskuussa ilmestyvä Tietosuojalainsäädäntö 2016 (arvo 95 €).

Yksityinen sektori

Seminaari

Hinta:

Koko koulutusohjelma

3 650 €

Julkinen sektori tai Lakimiesliiton jäsen

Seminaari

Hinta:

Koko koulutusohjelma

3 100€

Hintoihin lisätään alv 24 %.

Lisätietoa