Tietosuoja-asetuksen voimaantulo lähestyy – millaisiin ratkaisuihin kansallisessa lainvalmistelussa on päädytty ?

Tietosuoja-asetus, joka tulee sovellettavaksi 25.5.2018, sisältää poikkeuksellisen paljon ns. kansallista liikkumavaraa. Kaikkiaan noin 50 asetuksen yksittäistä kohtaa mahdollistaa tai velvoittaa jäsenvaltion käyttämään kansallista, asetusta täsmentävää sääntelyä. Hallituksen esitys uudeksi kansalliseksi tietosuojalaiksi valmistuu vuoden 2017 loppuun mennessä.

Tule kuulemaan tuoreeltaan, millaisiin ratkaisuihin kansallisessa lainvalmistelussa on päädytty ja mitä muutokset tarkoittavat organisaatiollesi.

Seminaarissa saat vastauksia mieltäsi askarruttaviin kysymyksiin kansallisen liikkumavaran käytöstä. Uuden lainsäädännön sisältöä avaavat lainvalmistelutyössä mukana olleet viestintäoikeuden professori Päivi Korpisaari ja oikeustieteen lisensiaatti Pekka Nurmi.

Jaa kokemuksia ja osallistu keskusteluun #tietosuojalaki2018 @Lakikoulutus

Seminaarin ohjelma

Seminaarin luennoitsijoina toimivat viestintäoikeuden professori Päivi Korpisaari, Helsingin yliopisto ja oikeustieteen lisensiaatti, oikeusministeriön henkilötietojen suojaa käsittelevän työryhmän puheenjohtaja Pekka Nurmi.

8.30

Ilmoittautuminen, brunssitarjoilua koko tilaisuuden ajan

9.00

Seminaarin avaus ja johdatus päivän teemoihin

9.15

EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen ja kansallisen lainsäädännön muodostama kokonaisuus. Mitä vielä on tehtävä ja miten lainsäädännön soveltamiseen tulee valmistautua?

  • Kansallisen liikkumavaran käyttö esim.
    • käsittelyn oikeusperuste ja poikkeukset rekisteröidyn oikeuksista
    • hallinnolliset sanktiot
    • julkisuusperiaatteen ja tietosuojan yhteensovittaminen ja sananvapauden turvaaminen
10.45

Keskustelua ja tauko, brunssitarjoilu jatkuu

11.00

Edellinen luentoaihe jatkuu

12.30

Seminaarin päätös

Seminaarin hinta

Yksityinen sektori

Seminaari

Hinta:

545 €

Julkinen sektori tai Lakimiesliiton jäsen

Seminaari

Hinta:

408 €

Hintoihin lisätään alv 24 %.

Ilmoittaudu

Lisätietoa